Błąd 404 Strony nie znaleziono

Co oznacza błąd 404 / Not Found?

Pewnie nie raz, zdarzyło się Tobie napotkać stronę, która zwróciła komunikat: Błąd 404, Strony nie znaleziono lub Error 404, Not Found. Informacja ta, z reguły mówi nam, że danego elementu, do którego się odwołujemy, nie odnaleziono na serwerze.

Strona 404 w Google
Przykładowy błąd 404 na stronie google.com

Co za tym idzie, osoba widząca taki komunikat, traci zaufanie do naszej witryny i zazwyczaj wychodzi ze strony. Dlatego naszym priorytetem powinno być znalezienie i usunięcie wszystkich tego typu błędów na naszej stronie. W poniższym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Co w artykule?

Co to jest Błąd 404?

Błąd 404 (Not Found) to nic innego jak kod błędu protokołu HTTP. Kod błędu 404 informuje nas, że Klient (przeglądarka) jest w stanie nawiązać połączenie z naszym serwerem, jednak zasób, do którego się odwołuje, nie został znaleziony lub jest błędnie skonfigurowany.

Błąd 404 Page not Found
Page Not Found

Definicja: Błąd 404 Not Found

Błąd 404 strony nie znaleziono (Not Found), odwołuje się bezpośrednio do protokołu HTTP – odpowiedzi serwera. W kodzie 404 pierwsza z cyfr „4” mówi nam, że błąd występuje po stronie Klienta (np. przeglądarki). Kolejne dwie cyfry oznaczają natomiast wystąpienie konkretnego błędu „04″ (nie znaleziono strony). Dlatego 404 najczęściej powiązana jest ze źle wpisanym adresem URL lub literówką w linku pochodzącym ze strony.

Najczęstsze przyczyny występowania błędu 404

Do najczęstszych przyczyn występowania błędu 404 należą:

Błędnie wpisany adres URL do przeglądarki – podczas ręcznego wpisywania adresu URL danej strony, dochodzi do popełnienia literówki.

Odnośnik na stronie zawiera literówkę – podobnie jak w przypadku ręcznego wpisania adresu URL, tak również przy tworzeniu hiperłączy – odnośników, może dojść do utworzenia literówki.

Strona została usunięta z serwera – może zdarzyć się, że właściciel strony usunął daną podstronę i nie wykonał odpowiedniego przekierowania adresu.

Strona została przeniesiona do innego katalogu lub została zmieniona jej nazwa – podczas prac nad stroną, mogło dojść do przeniesienia strony w inne miejsce, nie tworząc przy tym wcześniej odpowiedniego przekierowania.

Jaki wpływ na pozycjonowanie ma Błąd 404?

Każdy rodzaj błędów zwracanych przez serwer ma pośredni lub bezpośredni wpływ na pozycjonowanie. W przypadku błędów 404 problem ten jest niezwykle istotny. Ponieważ użytkownik, widząc stronę, która zwraca mu komunikat o błędzie: Strony nie znaleziono, szybko z niej wychodzi, tracąc do niej zaufanie. Przez co na naszej stronie zaczyna spadać ruch. W efekcie strona ta traci w rankingach i spada na dalsze pozycje. Jeśli błędów jest naprawdę dużo, trudno może nam być, odbudować swoją pozycję.

Również robot Google niechętnie patrzy na strony generujące błędy. Dlatego w narzędziu Google Search Console (zakładka Stan) pojawiają nam się komunikaty, które strony generują błąd 404. Należy w takim przypadku jak najszybciej naprawić błąd i przywrócić lub przekierować dane adresy URL.

Raport błędu 404 z GSC
Google Search Console Błąd 404

Jak naprawić Błąd 404?

Aby naprawić błędy 404, najpierw musimy je znaleźć na stronie. Niezwykle przydatnym do tego narzędziem jest Screaming Frog. Narzędzie to w swojej darmowej wersji jest w stanie zwrócić do 500 adresów URL naszej strony. dzięki czemu dowiemy się, które z naszych stron generują Not Found. W zakładce Internal znajdziemy dwie kolumny: Status Code oraz Status. Jeśli widzimy w nich odpowiednio 404 i Not Found, powinniśmy te adresy jak najszybciej skontrolować. Przekierować lub przywrócić strony, które usunęliśmy.

Screaming Frog - błąd 404
Screaming Frog: zgłoszenie błędu 404

Przekierowanie 301

Mając już listę adresów URL, które generują błędy 404, powinniśmy przejść do drugiego etapu. Skorzystamy tutaj z naszego pliku .htaccess *, w którym ustawimy odpowiednie przekierowania 301.

Przekierowanie 301 adresu na stronę główną – najczęściej wykorzystywane, jednak niekoniecznie najlepsze z uwagi na pozycjonowanie. Ponieważ zbyt duża liczba przekierowań na stronę główną może doprowadzić do spadku pozycji.

RewriteEngine On
RewriteRule ^optistoneblad.html$ https://www.optistone.pl/ [R=301,L]

Przekierowanie 301 adresu na własną stronę 404 – rozwiązanie prawie idealne. Pozwala na przekierowanie naszych stron, generujących błędy 404 na własną podstronę, którą możemy dostosować do naszych potrzeb. Najczęściej przedstawia ona kreatywną grafikę, odnośnik do strony głównej oraz wewnętrzną wyszukiwarkę.

RewriteEngine On
ErrorDocument 404 https://www.optistone.pl/404

Jeśli jednak na poważnie zajmujemy się pozycjonowaniem. Mamy do obsługi duży sklep internetowy, to możemy pokusić się na dogłębną analizę stron, zwracających błędy 404. Gdy stroną 404 przedstawiała produkt usunięty z naszego sklepu, możemy taką stronę przekierować na jego odpowiednik lub kategorię, w której się znajdował. Podobnie możemy postąpić z kategoriami i stronami, które usunęliśmy z naszego sklepu, a posiadają swoje odpowiedniki w postaci nowych kategorii.

* Plik .htaccess najczęściej umieszczony jest w głównym katalogu naszej strony. Jeśli go tam nie ma, to możemy taki plik utworzyć bezpośrednio na serwerze.

Przykładowe strony 404

Poniżej przedstawiamy Wam ciekawe inspiracje na utworzenie własnej strony 404. Klienci, widząc taką stronę, na pewno chętniej będą kontynuowali przeglądanie naszej strony niż w przypadku widoku surowego kodu błędu Not Found.

Strona 404 na ebay.com
ebay.com
Strona 404 na allegro.pl
allegro.pl
Strona 404 na amazon.com
amazon.com

Podsumowanie

Jak więc widzimy, błąd 404 ma nie tylko wpływ na doznania użytkowników, ale również ma wpływ bezpośredni na pozycjonowanie stron oraz sklepów internetowych. Dlatego powinniśmy na bieżąco kontrolować stan naszej witryny i sprawdzać, czy nasza strona nie generuje błędów.

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy Państwu powagę błędu 404. Dziękujemy za poświęcony czas, na przeczytanie powyższego artykułu oraz zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami.

Udostępnij na:

Podobne artykuły

13 Komentarze/y

 1. Romek

  standardowo już jestem pierwszy, który komentuje. Kolejny ciekawy i przydatny artykuł. Oby tak dalej!

  1. OptiCeo

   Dziękujemy kolejny raz za miłe słowa i cieszymy się, że jesteś z nami! 🙂

 2. Kondzio

  Mam prośbę, omówicie plik htaccess o którym napisaliście? Nie działa mi coś chyba

  1. OptiCeo

   Witaj Kondzio, jeśli chcesz, możesz skontaktować się z nami w celu pomocy. Artykuł na temat pliku htaccess postaramy się także przygotować, aby omówić go dokładniej! 🙂 Dziękujemy za propozycję!

 3. Aga

  My zawsze na naszym sklepie robimy przekierowanie na zamiennik lub z zamiennika na oryginał, zależy, który przedmiot usuwamy. Działa to bardzo dobrze, taki produkt sprzedaje się znacznie szybciej niż gdybyśmy wprowadzali go jako zupełnie nową aukcję.

  1. OptiCeo

   Bardzo dobra taktyka, jak najbardziej poprawna i faktycznie odpowiednie przekierowanie produktu, może zwiększyć jego konwersję znacznie szybciej! 🙂

 4. Oskar

  Jako freelancer często widzę niestety 404 na stronach. Staram się wtedy skontaktować z właścicielem domeny i poinformować ich o błędzie na stronie lub proponuję od razu współpracę! 😀

  1. OptiCeo

   Oskar, bardzo dobry ruch! Nie każdy bohater nosi pelerynę 🙂 Warto sobie nawzajem pomagać i widząc błąd, poinformować o nim Właścicieli domeny. Nasz zespół ma doświadczenie w pracy z e-commerce i również pomoc Klientów często była nieoceniona! Każdy komentarz, że wszystko jest okej cieszy. Jednak każdy komentarz wskazujący na problem na stronie jest na wagę złota, oszczędza nam czas i pieniądze. Dlatego cieszymy się, że również zgłaszasz takie problemy innym 🙂

 5. Frog

  Przydalby się poradnik z tego narzędzia żaby

  1. OptiCeo

   Postaramy się przygotować taki artykuł w najbliższym czasie 🙂 Dziękujemy za pomysł!

 6. MotoKey

  właśnie walczyliśmy z 404, zamówiliśmy stronę i ją po prostu postawiliśmy na nowo… teraz dowiadujemy się z tego artykułu, że straciliśmy ruch na stronę, nie robiąc odpowiednich przekierować 🙁 mimo, że nie mieliśmy dużego ruchu (jesteśmy warsztatem), to teraz mamy mizerny – 1 – 3 odwiedziny w przeciągu tygodnia. Piszę także do was wiadomość na maila, z pytaniami 🙂

 7. Polcars

  Stworzyliśmy także 404 „kreatywną”, ponowne dzięki, Analytics dodany, 404 usunięte 🙂

  1. OptiCeo

   Super! Dziękujemy Polcars za komentarz i życzymy dalszych sukcesów! 🙂

Komentarze niedostępne.