Błąd 500 Internal Server Error

Co to jest Błąd 500 Internal Server Error?

Pewnie nie raz zdarzyło się Tobie zobaczyć w przeglądarce komunikat: Error 500 Internal Server Error. Błąd 500 – bo tak zwykle jest określany, wskazuje nam, że wystąpił wewnętrzny problem podczas połączenia z serwerem, na którym umieszczona jest strona internetowa, do której się odwołujemy.

Error 500 Internal Server Error jest drugim – po 404, błędem, który opisujemy na naszym blogu SEO, a który ma wpływ na pozycjonowanie oraz odbiór naszej strony przez nowych użytkowników.

Ostatnio na naszym blogu: Czy warto prowadzić firmowego bloga?

Co w artykule?

Co to jest błąd 500?

Błąd 500 jest jednym z częściej pojawiających się błędów na naszych stronach internetowych. Z reguły jest on spowodowany błędną konfiguracją pliku .htaccess lub błędami w skryptach umieszczonych na naszej stronie.

HTTP ERROR 500 - Google
HTTP ERROR 500 – Google

Definicja

HTTP 500 Internal Server Error to wewnętrzny błąd serwera, który informuje nas, że napotkał on problem w trakcie realizacji danego żądania i nie jest w stanie go wykonać. Oznacza to, że na serwerze występuje jakiś problem, ale serwer nie potrafi go szczegółowo określić. Pojawia się wtedy, gdy żaden inny kod błędu HTTP (5xx) nie jest odpowiedni. Przyczyn zaistniałego błędu może być więc wiele, a ich znalezienie i rozwiązanie nie należy do najłatwiejszych.

Najczęściej spotykane przyczyny błędu 500

Przeciążenie serwera – błąd spowodowany zbyt dużym obciążeniem serwera, bardzo często jest to błędne przekierowanie, lub nieprawidłowo działający skrypt. Rzadziej, choć także możliwe – atak DDOS, lub po prostu zbyt duża liczba użytkowników na stronie.

Błędna konfiguracja pliku .htaccessHTTP 500 w tym przypadku pojawia się najczęściej poprzez błędne przekierowania adresów URL lub niewłaściwe reguły stosowane w tym pliku.

Błąd lub błędy w skryptach umieszczonych na stronie – tutaj najczęściej dochodzi do wykorzystania zasobów serwera poprzez zbyt obciążające skrypty JS. Źle zoptymalizowany kod strony, może wykorzystać wszystkie zasoby serwera.

Niepoprawna konfiguracja dostępu do plików i katalogów – błąd, który jest stosunkowo często popełniany przez wielu. Odwołujemy się do katalogu lub pliku, do którego nie ma przypisanych odpowiednich praw dostępu – odczyt / zapis.

Jak naprawić HTTP 500?

Naprawa błędu 500 jest niezwykle trudna do opisania, a przyczyna do zdiagnozowania problemu. Mimo wszystko powinniśmy skupić się na kilku elementach i spróbować wykluczyć podstawowe przyczyny.

Na wstępie wyczyśćmy pamięć podręczną i ciasteczka w naszej przeglądarce, aby w ogóle rozpocząć pracę. Poprośmy także o analizę ruchu na naszym serwerze, dostawcę usług, aby wykluczyć ataki na nasz serwer.

Później powinniśmy skupić się na pliku .htaccess i sprawdzić, czy w ostatnim czasie nie dodaliśmy nowych reguł, które mogły spowodować błąd 500. Jeśli dodaliśmy – usuńmy je lub skorygujmy.

Gdy w tym przypadku nic się nie zmieniło, sprawdźmy ostatnie aktualizacje skryptów lub strony, które elementy zostały dodane, a także przeanalizujmy szczegółowo kod strony.

W kolejnym kroku możemy sprawdzić, czy nasze skrypty nie odwołują się przypadkiem do katalogów lub plików, które są zablokowane – nie ma do nich uprawnień wykonywania lub odczytu.

Jeżeli błąd 500 Internal Server Error nadal będzie pojawiał się na naszej stronie, skontaktujmy się ponownie z usługodawcą. Tym razem poprośmy go szczegółowe przeanalizowanie pracy naszego serwera, być może wina leży właśnie w błędnej jego konfiguracji po stronie usługodawcy.

Jaki wpływ na pozycjonowanie ma błąd 500?

Error 500 Internal Server Error podobnie jak i inne błędy HTTP ma negatywny wpływ na pozycjonowanie stron. Jak każdy z błędów HTTP, wyświetla on komunikat z błędem na naszej stronie, do której użytkownik chce się odwołać. Co za tym idzie, użytkownik, zamiast otrzymać interesujące go informacje, których poszukiwał, otrzymuje w zamian czarno białą stronę z komunikatem Internal Server Error.

W takim przypadku użytkownik rezygnuje i wychodzi z naszej strony internetowej. Tracimy ruch na stronie oraz zaufanie wśród odbiorców. Jeśli szybko nie uporamy się z problemem, skutki błędu 500 mogą być niezwykle negatywne. Ruch na stronie spadnie do 0, a roboty indeksujące nie będą mogły odczytać treści. W najgorszym przypadku nasza strona zostanie uznana za niebezpieczną i całkowicie wyleci z wyników wyszukiwania.

Komunikaty Błąd 500

Poniżej przedstawiamy kilka komunikatów HTTP 500, które może zobaczyć użytkownik odwiedzający naszą stronę.

Przykład 1: HTTP ERROR 500
Przykład 1: HTTP ERROR 500
Przykład 2: HTTP Internal Server Error 500
Przykład 2: HTTP Internal Server Error 500

Podsumowanie

Jak więc widzimy, błąd 500 może mieć bardzo negatywny wpływ na pozycjonowanie naszej strony. Może wręcz doprowadzić do zupełnego jej zniknięcia z wyników wyszukiwania. Zarazem, jest to błąd bardzo ogólny, niewskazujący konkretnej przyczyny jego występowania. Dopiero szczegółowa analiza strony, plików oraz serwera, może pomóc nam w jego usunięciu. Dlatego pamiętajmy, aby przed zmianami na stronie wykonywać jej backup (kopię zapasową), a także robić testy podczas wprowadzania nowych aktualizacji.

Tymczasem dziękujemy Wam, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Dziękujemy także za tak pozytywny odbiór naszego poprzedniego tekstu na temat firmowego bloga! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszych dokonań w sieci i życzymy wszystkim powodzenia w pisaniu kolejnych Własnych artykułów!

Zobacz także: Co oznacza błąd 404 / Not Found?

Udostępnij na:

Podobne artykuły

4 Komentarze/y

 1. Franek

  u mnie taki błąd pojawia się w epic games, co mogę zrobic? nie mogę grać 🙁

  1. OptiCeo

   Z tego co kojarzymy to Epic Games miał ten problem podczas promocji na GTA V. Wtedy wydano oficjalne oświadczenie, że serwery nie wytrzymały obciążenia i zainteresowania grą. W chwili obecnej niestety nie wiemy jaki może być tego powód. Być może ponownie pojawiła się gra, która obciąża ich serwery na tyle, że nie dają rady.

 2. Romek

  Czasami oglądam ten nieprzyjemny ekran u siebie na stronie, ale często jest to „chwilowe”, jakby spowodowane faktycznie przeciążeniem serwera. Wystarczy odświeżyć stronkę i wszystko wraca do normy.

  1. OptiCeo

   Romek jak zawsze w pogotowiu i na miejscu 🙂 dziękujemy za kolejny komentarz. Proponujemy skontaktować się z operatorem i rozwiązać ten problem raz na zawsze, przechodząc może na wyższy poziom lub zabezpieczając serwer przed atakami. Takie chwilowe zawieszanie się strony ma negatywny wpływ na pozycjonowanie, strona jest niedostępna w tym momencie i często może zostać odrzucona przez użytkowników.

Komentarze niedostępne.