Przekierowanie 301

Co to jest przekierowanie 301?

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu garść informacji technicznych odnośnie przekierowania 301 (redirect 301). W jaki sposób wykonać przekierowanie oraz czym jest Redirect 301 lub Moved Permanently (czyli przekierowanie permanentne). Przekierowanie 301 (redirect 301) jest określanie mianem przekierowania permanentnego i sprawia, że Użytkownik zostaje przeniesiony z jednego adresu na inny w sposób praktycznie niezauważalny.

Przekierowanie to jest bardzo często wykorzystywane w działaniach SEO. Jego największym atutem jest stałe przeniesienie adresu, bez utraty mocy danej strony. Ponadto możemy wyróżnić dwa rodzaje przekierowania 301:

 • wewnętrzne – przekierowania 301 odbywające się w obrębie danej domeny. Użytkownik zostaje przeniesiony z jednego adresu podstrony, na inny.
 • zewnętrzne – przekierowania 301, przenoszące Użytkownika z jednej domeny na drugą. Użytkownik zostaje przeniesiony z jednego adresu domeny na zupełnie inną stronę.

Zobacz także: Jak dodać firmę do Google Maps?

Co w artykule?

Jak zrobić przekierowanie 301?

Najczęściej wykorzystywanym sposobem, aby wykonać przekierowanie 301 jest stworzenie w katalogu głównym, danej strony pliku .htaccess i uzupełnieniu go odpowiednią składnią. Jednak, aby go utworzyć musimy mieć dostęp do serwera FTP i plików źródłowych strony.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?stary_adres\.com [NC]
RewriteRule (.*) http://nowy_adres.com/$1 [R=301,L]

Plik .htaccess z reguły domyślnie jest już zaimplementowany w tym katalogu i pozwala na zmianę ustawień serwera Apache. Tworzenie przekierowań strony, ustawienie przedrostka lub ustawienie zaawansowanego przechowywania w pamięci cache obiektów strony. Szerzej omówimy plik .htaccess w jednym z kolejnych artykułów.

Plik .htaccess na serwerze
Plik .htaccess na serwerze

Przekierowanie 301 WordPress

Do wykonania przekierowania w WordPress niekoniecznie musimy mieć dostęp do serwera FTP, na którym znajdują się pliki źródłowe strony i plik .htaccess. Redirect 301 w WordPress możemy wykonać także z poziomu CMS (panelu administracyjnego). Instalując jedną z wielu popularnych wtyczek służących do tworzenia przekierowań (301 Redirects – Easy Redirect Manager lub 301 Redirects).

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych screenów z wtyczek służących do ustawienia przekierowania.

301 Redirects - Easy Redirect Manager
301 Redirects – Easy Redirect Manager (fot: plugin)
301 Redirects
301 Redirects (fot. plugin)

Przekierowanie 301 w PHP

Jeśli chcemy w prosty sposób wykonać pojedyncze przekierowanie w języku PHP, to możemy w nagłówku danej strony ustawić przekierowanie za pomocą polecenia header. W ten sposób Użytkownicy oraz Roboty Indeksujące zostaną automatycznie przeniesieni na inną podstronę.

<?php
   header("Location: https://nowy_adres.com/index.php");
   die();
?>

Redirect 301 w JavaScript

Analogicznie do języka PHP, przekierowanie z jednej strony, na drugą możemy wykonać także przy użyciu prostego skryptu napisanego w JavaScript. Aby przenieść ruch z jednej strony na drugą wystarczy w kodzie strony dodać poniższy fragment kodu:

<script type="text/javascript">
   window.location = "https://nowy_adres.com";
</script>

Jak sprawdzić przekierowanie 301?

Poprawność przekierowania możemy sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej intuicyjnym jest oczywiście wpisanie danego adresu URL (którego ruch chcieliśmy przenieść) w przeglądarkę internetową i sprawdzenie, czy kieruje on na adres, który ustawiliśmy za pomocą pliku .htaccess lub wtyczki WordPress.

Screaming Frog Redirect 301
Screaming Frog Redirect 301

Drugim sposobem jest wykorzystanie zewnętrznych narzędzi, takich jak: Unmaskparasites lub Web-Sniffer, które wygenerują nam gotowy raport z informacją, czy dany adres, który podaliśmy został przekierowany na inny – jeśli został, to zostaniemy także poinformowani, pod jakim nowym adresem znajduje się dana strona.

Unmask Parasites Redirect 301
Unmask Parasites Redirect 301

Przykłady przekierowań 301

Przekierowanie 301 – bez WWW na WWW

Poniższy przykład wykorzystania przekierowania wymusi na stronie korzystanie z pełnego adresu domeny – wraz z przedrostkiem WWW. Wpisując w oknie przeglądarki adres: https://optistone.pl zostanie on automatycznie zmieniony na https://www.optistone.pl

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Alternatywny kod dla domeny, która ma być wyświetlana bez przedrostka WWW (czyli https://optistone.pl).

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

Redirect 301 z http:// na https://

Instalacja certyfikatu SSL dla naszej domeny wymaga także konfiguracji pliku .htaccess, aby nasza strona korzystała z bezpiecznego połączenia SSL i protokołu HTTPS. Aby przenieść ruch naszej domeny z http:// na https:// wystarczy w pliku .htaccess dodać poniższy kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Przekierowanie 301 z jednego adresu na drugi w obrębie tej samej domeny

Jeśli chcemy przekierować ruch z jednego adresu naszej domeny, na inny adres znajdujący się w obrębie tej samej domeny, możemy skorzystać z poniższego kodu:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?adres_domeny\.com$ [NC]
RewriteRule ^stary_adres(\/.*)?$ https://www.adres_domeny.com/nowy_adres [R=301,L]

lub:

Redirect 301 /stary_adres.php https://www.adres_domeny.com/nowy_adres.html

Redirect 301 na inną domenę

Ruch z naszej strony możemy przekierować takżę na inną domenę. Aby tego jednak dokonać musimy dodać odpowiednią regułę w naszym pliku .htaccess.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?stara_domena\.com [NC]
RewriteRule (.*) https://nowa_domena.com/$1 [R=301,L]

Podsumowanie

Jak więc widzimy, przekierowania 301 są niezwykle istotnym elementem podczas prawidłowego zarządzania stroną. Ma także ogromne znaczenie z punktu widzenia pozycjonowania i SEO. Pozwala ono nie stracić ruchu pochodzącego ze strony i jednocześnie jest praktycznie niezauważalne dla Użytkowników.

Dodanie przekierowania w pliku .htaccess lub za pomocą wtyczki w WordPress jest niezwykle proste. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić, czy przekierowanie działa poprawnie. Czy pozostałe strony także działają poprawnie. Abyśmy nie zaszkodzili swojej domenie i nie przekierowali przypadkiem naszego adresu niepoprawnie. Kierując cały ruch ze strony tylko na jeden adres.

Dziękujemy za uwagę i poświęcony czas, a także zapraszamy do sekcji komentarzy, w których mogą Państwo proponować kolejne tematy artykułów.

Zobacz także: Co to jest Accelerated Mobile Pages – AMP?

Udostępnij na:

Podobne artykuły

8 Komentarze/y

 1. Romek

  Kolejny świetny artykuł z przykładami! Przekierowania nauczyłem się tworzyć już wcześniej, jednak podoba mi się tutaj w jaki sposób przedstawione są przykłady. Pozdrawiam po raz kolejny!

  1. OptiCeo

   Dziękujemy Romek, za kolejny pozytywny komentarz! 🙂 Cieszymy się, że jesteś cały czas z nami!

 2. Ala

  przekierowania wykonane, działają… faktycznie jest to proste!

  1. OptiCeo

   Cieszymy się, że nasz poradnik odnośnie przekierowań 301 Pani pomógł 🙂

 3. Tomcio

  prsto i przyjemnie wytłumaczone, dałem rady sam stworzyć kilka przekierowań

  1. OptiCeo

   Super informacja, jest Pan kolejną osobą, której nasz krótki poradnik pomógł! 🙂

 4. Wujek dobra rada

  Bardzo pomocny artykuł!!!!!!

  1. OptiCeo

   Dziękujemy za komentarz i cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny! 🙂

Komentarze niedostępne.