Core Web Vitals 2021

Core Web Vitals – czyli, co nas czeka w 2021 roku?

Piątego maja 2020 roku, Google na swoim blogu poinformowało, że pracuje nad nową aktualizacją algorytmu głównego. Aktualizacja Core Web Vitals, będzie miała na celu zbadanie naszej strony internetowej pod kątem użyteczności i pozytywnych doświadczeń użytkownika. Jak możemy przeczytać, Core Web Vitals nie będzie jednorazową aktualizacją. Google chce zadbać o to, aby wskaźniki brane pod uwagę w Page Experience Singals, były aktualizowane przynajmniej raz w roku.

Spis Treści:

 1. Co to jest Core Web Vitals?
 2. Wskaźniki Core Web Vitals:
  1. LCP – Largest Contentful Paint
  2. FID – First Input Delay
  3. CLS – Cumulative Layout Shift
 3. Jak wygląda strona w Google?
 4. Jaki wpływ będzie miał Core Web Vitals na SEO?
  1. Zmiany w Karuzeli AMP
 5. Narzędzia pomocne przy optymalizacji pod kątem Core Web Vitals
 6. Podsumowanie

Co to jest Core Web Vitals?

Głównym założeniem Core Web Vitals jest pomiar wskaźników doświadczeń użytkownika, który odwiedza naszą stronę internetową. Na chwilę obecną (2020 r.) w skład Web Vitals wchodzą trzy wskaźniki: LCP, FID oraz CLS. Badają one wydajność ładowania danej strony, jej interaktywność oraz stabilność wizualną.

Wszystkie te czynniki zorientowane są na doświadczeniu użytkownika z naszą stroną. Co za tym idzie, z czasem mogą one ewoluować lub zostaną dodane do nich nowe funkcje.

Wskaźniki Core Web Vitals:

LCP – Largest Contentful Paint

Largest Contentful Paint (LCP) – mierzy prędkość ładowania największego elementu treści na stronie. Aby zapewnić prawidłową obsługę, LCP powinno wynosić poniżej 2.5 sekundy. Musimy jednak pamiętać, że LCP, nie mierzy pełnego załadowania strony.

Largest Contentful Paint - LCP
Largest Contentful Paint (LCP)

FID – First Input Delay

First Input Delay (FID) – mierzy czas reakcji strony na interakcję użytkownika. Prawidłowy FID nie powinien przekraczać 100 ms, aby uruchomić kolejną akcję. Tak więc FID określa czas, który mija od momentu, kiedy użytkownik po raz pierwszy kliknie odnośnik na naszej stronie, do momentu, w którym przeglądarka rzeczywiście odpowie na kliknięcie.

First Input Delay - FID
First Input Delay (FID)

CLS – Cumulative Layout Shift

Comulative Layout Shift (CLS) – mierzy stabilność wizualną witryny oraz częstotliwość, z jaką użytkownicy doświadczają nieoczekiwanych zmian układu strony na ekranie. Prawidłowe CLS powinno wynosić poniżej 0.1.

Cumulative Layout Shift - CLS
Comulative Layout Shift (CLS)

Jak wygląda strona w Google?

Prawidłowo przygotowana strona według Google powinna spełniać szereg czynników, które wchodzą w skład Page Experience Signals. Page Experience Signals to zestaw wskaźników, mierzonych przez Google, które pomagają sprawdzić, czy użytkownik odwiedzający naszą stronę internetową będzie miał z nią dobre doświadczenia.

Page Experience Signals - wskaźniki brane pod uwagę przy ocenie strony
Page Experience Signals

Dobra strona internetowa, oferująca przyjazne doświadczenia dla użytkownika powinna być:

 • Mobile Friendly – czyli przyjazna i dostosowana do urządzeń mobilnych;
 • Safe Browsing – czyli umożliwiać bezpieczne przeglądanie treści, nie oferując złośliwego oprogramowania lub fałszywych informacji;
 • HTTPS – powinna posiadać zainstalowany certyfikat SSL, o którym więcej mówiliśmy w poprzednim artykule: HTTP vs HTTPS – różnice w protokole;
 • No Intrusive Interstitials – nie powinna zawierać żadnych elementów zakłócających czytelność głównego artykułu na stronie, mogą to być wyskakujące okienka lub reklamy.

Od 2021 roku w skład Page Experience Signals będą wchodziły także wskaźniki Web Vitals.

Jaki wpływ będzie miał Core Web Vitals na SEO?

Według naszych obserwacji wiele witryn internetowych już teraz oferuje przyjazne dla użytkowników doświadczenia ze stroną. Posiadają strony dostosowane do urządzeń mobilnych, mają zainstalowany certyfikat SSL, oferują bezpieczne przeglądanie stron, a także zrezygnowało w nich z wyskakujących popupów. Również, dzięki wykorzystaniu szeregu narzędzi od Google, wielu właścicieli domen zwracało także szczególną uwagę na prędkość ładowania strony.

Dlatego sądzimy, że wiele stron już teraz dba o odpowiednie wskaźniki LCP, FID oraz CLS, nie zdając sobie nawet sprawy, że wkrótce okażą się one kluczowym czynnikiem podczas wprowadzania kolejnych aktualizacji głównego algorytmu Google.

Dzięki informacji od Google, na kilka miesięcy przed wprowadzeniem aktualizacji, możemy się do niej przygotować. Popracować nad naszymi stronami i sklepami online, aby zwiększyć pozytywne doświadczenia naszych użytkowników.

Zmiany w Karuzeli AMP

Do tej pory, najważniejsze artykułu na urządzeniach mobilnych wyświetlane są w karuzeli newsów, wyłącznie w przypadku, gdy są przystosowane w formacie AMP. Więc wspierają szybkie ładowanie stron na urządzeniach mobilnych.

Po wprowadzeniu Core Web Vitals ma się to zmienić. W głównej karuzeli artykułów na urządzeniach mobilnych będą wyświetlane również strony, które spełniają podstawowe założenia Core Web Vitals. Co za tym idzie, nie wystarczy już mieć strony AMP, należy także spełnić wszystkie warunki z Page Experience Signals. To właśnie tutaj może dojść do największego przetasowania wyników wyszukiwania.

Narzędzia pomocne przy optymalizacji pod kątem Core Web Vitals

Wraz z informacją o aktualizacji Core Web Vitals, Google udostępniło także grafikę. Grafika przedstawia narzędzia pomocne przy optymalizacji naszej strony pod kątem Core Web Vitals.

Core Web Vitals - narzędzia pomocne przy optymalizacji
Narzędzia pomocne przy optymalizacji Web Vitals

W Google Search Console zakładkę Core Web Vitals znajdziemy pod nazwą: Podstawowe Wskaźniki Internetowe. Pozostałe narzędzia i raporty postaramy się opisać w następnych artykułach.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, Web Vitals nadal na pierwszym miejscu stawia pozytywne doświadczenia użytkowników oraz wartościowe treści na stronie, które nie będą zakłócane przez inne okienka lub spam. Dokładna data wprowadzenia Core Web Vitals nie jest jeszcze znana, ale ma zostać potwierdzona, na 6 miesięcy przed jej wprowadzeniem. Z naszego doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że warto już teraz zająć się poprawianiem wskaźników, nie czekając na ostatni moment.

Dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy Was do sekcji komentarzy. Co sądzicie o nowej aktualizacji Google, czy Wasze strony już teraz spełniają podstawowe założenia nowego Page Experience Signals? Mamy nadzieję, że tak!

Udostępnij na:

Podobne artykuły

10 Komentarze/y

 1. Romek

  Widać, że Google chyba zmienia nieco swoją politykę i o niektórych zmianach informuje nas z wyprzedzeniem. Pół roku, to naprawdę sporo czasu na ogarnięcie swoich stron.

  1. OptiCeo

   Tak Romku, nam również się to podoba, że niektóre zmiany są podawane do wiadomości publicznej znacznie szybciej. Mamy dzięki temu czas na poprawę niektórych aspektów strony i przygotowanie się w niewielkim stopniu do następnych aktualizacji:)

 2. Aga

  Sprawdziłam teraz te wskaźniki, będziemy musieli trochę nad tym popracować u nas w sklepie 🙂 Dziękuję za super artykuł! Chociaż raz nie prześpimy aktualizacji 😀

  1. OptiCeo

   Mamy nadzieję, że wszystkim naszym czytelnikom uda się przygotować strony do tej aktualizacji 🙂 Pozdrawiamy Cię i życzymy powodzenia w działaniach! 😀

 3. Julka

  Hejka ponownie, szczerze mówiąc zainteresowaliście mnie tym… Jeśli to możliwe mogę prosić na maila trochę więcej szczegółów na temat tego page experience signals… O głównym temacie usłyszałam na spotkaniu, którzy rozmawiali coś o Google, postanowiłam poszukać i znalazłam informacje, jednak o reszcie nie słyszałam 🙁 chętnie dowiem się czegoś nowego, nie pracuję jako pozycjoner, ale mam własny mały biznes + męża informatyka, który mógłby wprowadzić poprawki u nas na stronie 🙂 Pozdrawiam!

  1. OptiCeo

   Witaj Julka! Podesłaliśmy Tobie kilka informacji na temat, o który prosiłaś 🙂 Przygotowujemy także obszerny artykuł o Page Experience Singals. Pozdrawiamy!

 4. Polcars

  My już rozpoczęliśmy nad tym pracę, idzie szybko i przyjemnie, nie musimy zbyt wiele poprawiać na szczęście.

  1. OptiCeo

   Cieszymy się, że nasi czytelnicy z reguły posiadają już dobrze przystosowane strony do nowych zmian, które wprowadza Google! Pozdrawiamy!

 5. Marcin

  poprawki z web vitals pozostały nam do wprowadzenia już tylko w 3 sklepach, pozostałe 7 mamy gotowe 😀 polecam się na tym skupić, już nie raz nas google zaskoczyło, a tym razem chociaż poinformowalo, czego możemy się spodziewać 

  1. OptiCeo

   Jesteś już kolejną osobą wśród naszych czytelników, która podjęła już działania związane z Core Web Vitals. Cieszymy się z tego, że nasi czytelnicy tak szybko reagują na zmiany w Google i starają się wprowadzić poprawki! Pozdrawiamy!

Komentarze niedostępne.