Wyszukiwanie obrazem w Google

Google Grafika – wyszukiwanie obrazem

Google Grafika to jedno z najbardziej popularnych narzędzi stosowane przez miliony użytkowników w celu poszukiwania wartościowych dla nich obrazków w sieci. Wyszukiwarka Google Grafika zadebiutowała 12 lipca 2001 roku i początkowo nosiła nazwę Google Image Search. Dopiero rok później, a dokładniej 9 listopada 2002 roku została zaprezentowana polska wersja tej popularnej przeglądarki obrazów.

Google Grafika - screen
Google Grafika – strona główna

Już w 2001 roku w Google Grafika zaindeksowanych było ponad 250 milionów obrazów i zdjęć. Taka ogromna baza zdjęć wymaga również osobnego algorytmu wyszukiwania. Dlatego Google dokłada wszelkich starań, by dopasowanie treści obrazka pasowało zapytaniu użytkownika. Omawiana przez nas funkcja – wyszukiwanie obrazem w Google Grafika zadebiutowała 27 października 2009 roku i miała za zadanie znajdowanie podobnych zdjęć, do tych – przesłanych przez użytkownika.

Google Grafika - wyszukiwanie obrazem
Google Grafika – Wyszukiwanie obrazem

Co w Artykule?

Jak działa wyszukiwanie obrazem w Google Grafika?

Do obsługi Google Grafika firma z Mountain View posługuje się specjalną wersją robota indeksującego. Googleboot po natrafieniu zdjęcia na stronie przypisuje mu odpowiednie słowa kluczowe oraz jego rozmiar, a następnie indeksuje go w przeglądarce. W tradycyjnym trybie poszukiwania, użytkownik wpisuje w Google Grafika słowa kluczowe, a robot zwraca mu najbardziej trafne obrazy. W takim przypadku niezwykle istotne jest odpowiednie nazwanie swojej grafiki, dodatnie atrybutów title oraz alt, a także odpowiedni adres URL do zdjęcia – wszystkie te czynniki mają wpływ na miejsce, w którym pokaże się nasze zdjęcie w wynikach wyszukiwania.

Google Grafika - wyniki wyszukiwania słowem kluczowym
Przykład 1: Słowo kluczowe – „Ferrari Pista”

W przypadku wyszukiwania obrazem w Google Grafika algorytm działa nieco inaczej. Porównuje on przesłane przez użytkownika zdjęcie na podstawie zawartości obrazu, jego kolorystyki oraz rozmiaru. Dopiero wtedy zwraca użytkownikowi najbardziej odpowiednie treści. W ostatnim czasie Google coraz większy nacisk kładzie także na sztuczną inteligencję. Dlatego, na urządzeniach mobilnych możemy już skorzystać z Obiektywu naszego urządzenia, aby wyszukać dany przedmiot, który nas interesuje – robiąc mu zdjęcie i prosząc Google o wyszukiwanie podobnych przedmiotów.

Google Grafika - wyniki wyszukiwania
Przykład 2: Wyszukiwanie Obrazem

Wyszukiwanie obrazem na telefonie

Wyszukiwanie obrazem Google na urządzeniach mobilnych jest niezwykle łatwe. Mimo że pod adresem google.pl/imghp na telefonie znajdziemy jedynie wyszukiwarkę obrazów za pomocą słów kluczowych, to Google pomyślało o bardziej intuicyjnym rozwiązaniu.

Wyszukiwanie obrazem na urządzeniu z Androidem

Szukanie obrazem na telefonie lub tablecie wyposażonym w system android może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich i zarazem najprostszym jest przytrzymanie w przeglądarce internetowej (stronie) palcem na interesującym nas zdjęciu, a następnie wybranie opcji: Szukaj tej grafiki w Google. Klikając w tą opcję, otrzymamy wyniki wyszukiwania za pomocą zdjęcia.

Szukaj obrazem na telefonie
Przykład 3: Wyszukiwanie obrazem na telefonie

Drugą, bardziej złożoną opcją opartą na sztucznej inteligencji jest skorzystanie z Asystenta Google lub po prostu aplikacji Google zainstalowanej domyślnie na naszym telefonie. W tym celu klikamy na ikonkę Google, następnie przechodzimy do zakładki Aktualizacje i klikamy w ikonkę obiektywu znajdującą się tuż obok ikony mikrofonu. Uruchomi nam się aplikacja Google Lens, po wykonaniu zdjęcia, aplikacja zwróci nam Powiązane wyniki oraz Podobne obrazy. Google Lens możemy wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów, które omówimy w kolejnych artykułach.

Google Lens - obiektyw
Przykład 4: Google Lens – Wyszukiwanie Obrazem

Wyszukiwanie obrazem na iPhone’ie

Wyszukiwanie obrazem na urządzeniach z systemem iOS dostępne jest jedynie w przeglądarce internetowej Chrome. Niestety nie skorzystamy z tej funkcji w Safari. Jeśli jednak posiadamy przeglądarkę Chrome zainstalowaną na swoim urządzeniu, to możemy postąpić podobnie jak w przypadku urządzenia z Androidem. Wyszukiwanie obrazów odbywa się tutaj w ten sam sposób. Znajdujemy interesujący nas obrazek na stronie, klikamy na niego palcem i przytrzymujemy, aby wyświetlić opcje, następnie wybieramy: Szukaj tego obrazu w: Google. W tym momencie przeglądarka zwróci nam podobne obrazy.

Wyszukiwanie obrazem na iPhonie
Przykład 5: Wyszukiwanie obrazem na iPhone’ie

Wyszukiwanie obrazem na iPadzie

Wyszukiwanie obrazem na tablecie z systemem iOS odbywa się w sposób identyczny jak na iPhonie z racji tego samego systemu operacyjnego. W celu wyszukania podobnego zdjęcia musimy posiadać przeglądarkę Chrome.

Wyszukiwanie obrazem na iPadzie
Przykład 6: Wyszukiwanie obrazem na iPadzie

Wyszukiwanie obrazem na komputerze w Google Grafika

Szukanie obrazem na urządzeniu stacjonarnym w Google Grafika może odbywać się na kilka prostych sposobów:

Sposób 1: Wklej adres obrazu

Aby wyszukać zdjęcie za pomocą adresu URL grafiki, musimy przejść na stronę google.pl/imghp, następnie wybrać obiektyw aparatu. Pojawi nam się okienko: Wyszukiwanie obrazem i pole na adres URL obrazka* oznaczone jako Wklej adres obrazu. Wklejamy adres zdjęcia i klikamy w przycisk Wyszukiwanie obrazem.

Wyszukiwanie obrazem jako URL
Przykład 7: Wklej adres obrazu

* Chcąc pobrać adres URL interesującego nas zdjęcia na stronie, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy. Wybieramy opcję: Kopiuj adres obrazu.

Pobieranie adresu URL obrazka
Przykład 7.1: Pobranie URL obrazka

Sposób 2. Prześlij Obraz

Wyszukiwanie obrazu za pomocą przesłanego zdjęcia odbywa się w sposób podobny do powyższego. Również musimy przejść na stronę google.pl/imghp, kliknąć ikonkę aparatu, a następnie przejść na zakładkę Prześlij Obraz. Wybieramy tutaj opcję Wybierz plik i wskazujemy zdjęcie z naszego komputera, które chcemy wyszukać w sieci. Pamiętajmy jednak, że Google aktualnie indeksuje jedynie obrazy: JPG, PNG, TIFF oraz GIF.

Prześlij obraz - Google Grafika
Przykład 8: Prześlij Obraz

Sposób 3. Przeciągnij i upuść

Ten sposób działa podobnie jak przenoszenie plików na naszym komputerze z katalogu, do katalogu. Aby wyszukać obraz za pomocą metody Drag & Drop, wybieramy obraz i przeciągamy go w okno przeglądarki Google Grafika z wybraną już opcją aparatu (jak w powyższych przypadkach). Jeśli przeciągniemy obrazek na okno przeglądarki, to pojawi nam się napis: Upuść tutaj obraz. Zwalniamy obrazek, a Google automatycznie wyszukuje obrazów podobnych.

Prześlij obraz, przeciągnij i upuść - Google Grafika
Przykład 9: Przeciągnij i upuść

Sposób 4. Szukaj obrazu w Google

Sposób ten, jest chyba najłatwiejszym z możliwych i działa podobnie, jak na urządzeniach mobilnych. Widząc interesujące nas zdjęcie na stronie, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy Szukaj obrazu w Google. Przeglądarka automatycznie zwróci nam wyniki z Google Grafika z podobnymi obrazkami (opcja również nie działa w przeglądarce Safari).

Szukaj obrazu w Google Grafika
Przykład 10: Szukaj obrazu w Google Grafika

Wyniki w Google Grafika

Wyniki wyszukiwania obrazem w Google Grafika wyglądają zawsze tak samo, nie ważne, którego sposobu użyjemy. Na samej górze pojawi się obraz, który poszukujemy wraz z jego rozmiarem i rozszerzeniem, następnie pojawią się linki do stron www oraz obrazy podobne wizualnie. Google podpowiada nam także słowa kluczowe, powiązane z grafiką.

Wyniki wyszukiwania obrazem w Google
Wyniki wyszukiwania Google Grafika

Widząc ogrom funkcji i elementów, które Google musi brać pod uwagę podczas indeksowania zdjeć, nie możemy wyjść z podziwu nad trafnością i dopasowaniem obrazów. Zdarza się co prawda, że jeśli użyjemy słabej jakości zdjęcia, to Google może się pogubić, jednak jest to mały odsetek w skali wszystkich zapytań, które obsługuje.

Czy warto więc pozycjonować się w Google Grafika?

Odpowiedź brzmi TAK! Bez względu na rodzaj branży, w jakiej działamy, powinniśmy pojawiać się także w wyszukiwarce obrazów. Google Grafika w jednym tylko miesiącu przetwarza miliony, jeśli nie miliardy zapytań, ludzie często nie potrafią określić dokładnie słowami, czego szukają. Przy pomocy zdjęcia to się zmienia. Dostają podobne wizualnie przedmioty i frazę kluczową, pod którą mogą znaleźć więcej wyników. Dlatego pamiętajmy, aby unikać duplikatu zdjęć, nazywać odpowiednio obrazki, nadawać im odpowiednie atrybuty title, oraz alt oraz oczywiście dbać o odpowiedni adres URL, który będzie poprawnie kierował do grafiki, a nie generował błędu 404.

Po raz kolejny dziękujemy Wam za poświęcony czas na przeczytanie powyższego artykułu.

Cieszymy się również z tak pozytywnego odbioru poprzedniego artykułu, który dotyczył aktualizacji algorytmu Google. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, zapraszamy tutaj: Google May 2020 Core Update aktualizacja Google, co nowego? Jak wielu z Was wspomniało, aktualizacja przyniosła pozytywne skutki dla Waszych biznesów, cieszymy się z tego i życzymy kolejnych sukcesów! Tym, którym niestety spadły pozycje życzymy wytrwałości i determinacji, mamy nadzieję, że wkrótce powrócicie na pierwsze pozycje.

Udostępnij na:

Podobne artykuły

14 Komentarze/y

 1. Romek

  jako już stały bywalec muszę wam przyznać, że bardzo fajny artykuł! 😀

  ps. świetne auto!

  1. OptiCeo

   Dziękujemy Romek! Cieszymy się, że nasze artykuły przypadły Tobie do gustu, zapraszamy ponownie za tydzień i do kontaktu bezpośredniego w razie pytań 🙂

 2. Tomek

  ciekawe jak lens rozpoznałby prawdziwy pojazd

  muszę spróbować 😀 artykuł na plus+

  1. OptiCeo

   Google Lens z prawdziwymi pojazdami radzi sobie całkiem nieźle! Niestety nie mieliśmy pod ręki prawdziwego Ferrari Pista 🙂

 3. Maksymilian

  Przydałby się wam przycisk powrotu na górę strony, denerwujące jest przewijanie

  1. OptiCeo

   Dobra rada! Popracujemy nad tym, niebawem przycisk pojawi się na stronie! 🙂 Dziękujemy Maksymilianie!

   1. OptiCeo

    Przycisk dodany 🙂

 4. anonim

  tak sie sklada ze szukalem tego i trafiłem do was
  pomogliscie poza tymladna strona

  1. OptiCeo

   Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i dziękujemy za miłe słowa odnośnie strony! 🙂

 5. Max

  Dzięki za poradę. Ciekawa strona z fajnymi tematami na temat google, muszę dodać do zakładek i od czasu do czasu wpaść, zobaczyć co nowego

 6. Tomek

  Like it!

  1. OptiCeo

   Dziękujemy!

 7. Jabłko

  Podoba mi się to, że na iPhone jest tyle informacji od razu przy zdjeciu podawanych. Bardzo łatwo mogę określić od razu źródło, skąd zdjęcie pochodzi, ogólnie jakoś bardziej podchodzi mi iOS

  1. OptiCeo

   Prawda, kopiowanie obrazka na iPhonie i innych urządzeniach z OSX lub iOS dostarcza znacznie więcej informacji na temat samego obrazka niż w innych urządzeniach. My nie przekreślamy jednak żadnego rodzaju systemu i staramy się korzystać ze wszystkich dobrodziejstw 🙂

Komentarze niedostępne.