Google May Core Update

Google May 2020 Core Update aktualizacja Google, co nowego?

Dokładnie tydzień temu – 4 maja 2020 roku, na oficjalnym koncie Google, na Twitterze pojawiła się informacja potwierdzająca Google May 2020 Core Update. Jest to druga, tak duża aktualizacja głównego algorytmu w tym roku. Pierwsza miała miejsce w styczniu. Zmiany wprowadzane wraz z Google May 2020 Core Update mają charakter globalny i mogą potrwać nawet do dwóch tygodni.

Czy coś już wiadomo, czego dotyczy aktualizacja algorytmu Google?

Według ekspertów z branży SEO jest jeszcze za wcześnie, aby wysunąć konkretne wnioski. Wielu z nich jest jednak zgodnych, że aktualizacja po raz kolejny najbardziej dotknęła branże związane ze zdrowiem.

W sieci pojawiła się także lista obszarów, których dotyczy Google May Core Update, są to:

 • Lokalne wyniki wyszukiwań
 • Witryny związane ze zdrowiem
 • Aktualizacja wprowadzana jest w wielu językach równocześnie
 • Aktualizacja ma charakter globalny

Jeśli przyjrzymy się sytuacji panującej na świecie, związanej z COVID-19, możemy być pewni, że Google, wraz z wprowadzeniem nowej aktualizacji, będzie chciało lepiej filtrować wyniki związane z chorobami oraz objawami chorób.

Ponadto, jak zauważyło wiele osób, akcja #zostańwdomu zmieniła także sposób, w jaki użytkownicy poszukują informacji w sieci. Większość z nich zaczęła korzystać z urządzeń stacjonarnych i laptopów. Google May 2020 Core Update może więc dotyczyć także uporządkowania wyników w wyszukiwarkach desktopowych.

Czy przed aktualizacjami głównego algorytmu można się uchronić?

Jeśli nasza strona internetowa lub sklep online są prowadzone zgodnie z zasadami SEO i wytycznymi Google, to z reguły nie powinniśmy się niczego obawiać. Nasza strona może zostać nagrodzona i osiągnąć wyższe pozycje. Pojawiają się jednak sytuacje, w których nawet najlepsze serwisy osiągają spadki. Wtedy Google wprowadza zazwyczaj szybką poprawkę do algorytmu, aby przywrócić pozycje i naprawić błędy.

Dlatego, powinniśmy zachować spokój, odczekać do całkowitego wprowadzenia aktualizacji, a w międzyczasie monitorować pozycje swojej witryny. Sprawdzić jakie strony zyskały na aktualizacji, a jakie straciły. Google każdego roku aktualizuje także swój przewodnik General Guidelines, z którego dowiadujemy się, w jaki sposób działa silnik wyszukiwarki Google, a także, które funkcje wyszukiwania uległy zmianie lub rozszerzeniu. Stosując się do tego poradnika, z pewnością nie zaszkodzimy swojej witrynie, możemy tylko pomóc. Pamiętajmy jednak, że nie jest to kompletny przewodnik, aby osiągać zawsze wysokie pozycje w wyszukiwarce. Jest to jedynie kompendium wiedzy, które pozwala nam lepiej zrozumieć działanie robotów indeksujących oraz zachowań ludzi.

Aktualizacje algorytmu w 2020 roku:

 • Google May 2020 Core Update (maj)
 • Unusual SERP Changes During Unusual Times (marzec – kwiecień)
 • Unconfirmed Algorithm Update (luty)
 • Featured Snippet Algorithm Update (styczeń)
 • Google January 2020 Broad Core Algorithm Update (styczeń)

Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę na przeczytanie powyższej treści. Mamy nadzieję, że algorytm nie będzie miał negatywnego wydźwięku na naszych czytelnikach. Jeśli będziemy wiedzieli więcej na temat algorytmu, poinformujemy Was w sekcji komentarzy lub na profilach społecznościowych.

Udostępnij na:

Podobne artykuły

18 Komentarze/y

 1. Marta

  U mnie nieznaczny wzrost ruchu, więc chyba nie mam powodów do obaw 😀

  1. OptiCeo

   Cieszymy się, że update przyniósł korzyści! Radzimy jednak jeszcze chwilę kontrolować wyniki, zanim sytuacja się nie ustabilizuje 🙂

 2. Radek

  również na plus, wzrost w przeciągu ostatniego tygodnia o jakieś 10%

  1. OptiCeo

   Idealna wiadomość, drugi nasz czytelnik i również mówi o wzrostach! Dobrze wykonana praca przy pozycjonowaniu przynosi efekty! 🙂

 3. Romek

  u moich klientów tylko nieznaczne ruchy dwa spadki i kilka wzrostów

  1. OptiCeo

   To również bardzo dobra wiadomość. Te dwie strony można skontrolować i szybko uzupełnić brakujące treści, które zawarte zostały na pozostałych – które osiągnęły wzrosty.

 4. MediaTech

  czy możliwe, że proces aktualizacji rozpoczął się wcześniej? u nas od końcówki kwietnia już zaczęły się spore wahania w odwiedzinach strony… około 6 maja ustały i wszystko wróciło do normy

  1. OptiCeo

   Tak, na to wygląda. Kilka osób, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat opowiedziało nam, że ruch na stronach zaczął się w okolicach 28 kwietnia. Także już wtedy Google prawdopodobnie testowało swój algorytm. Jednak oficjalny komunikat pojawił się dopiero 4 maja. 🙂

 5. Toms

  U mnie właśnie odwrotnie, ogromny wzrost na mobile ale ostatnio mocno udało się zejść z prędkością strony

  1. OptiCeo

   Toms, prędkość strony to nadal jeden z głównych czynników mający wpływ na pozycje w Google, dlatego jeśli udało się Tobie zejść z prędkością ładowania strony to Google nagrodziło włożony trud i poświęcenie w pracy! 🙂 Oby dalsze wyniki i informacje były równie pozytywne!

 6. OptiCeo

  Zgodnie z zapowiedziami, w sekcji komentarzy informujemy o najnowszych doniesieniach związanych z majową aktualizacją. Według najnowszych raportów i analiz branże najbardziej dotknięte May 2020 Core Update to:

  Turystyka
  Nieruchomości
  Zdrowie
  Zoologia
  Ludzie i Społeczeństwo

  Oznacza to, że majowa aktualizacja ma realny wpływ na sytuację panującą na Świecie. Odzwierciedlają to doskonale branże, które najbardziej zmagają się obecnie ze skutkami pandemii.

  1. PharmaShop

   nas na szczęście ominęło 😀 ale widzimy, że główny konkurent spadł o kilka pozycji, apteki 🙂

 7. ExT

  spadki, bardzo duże, jeszcze się okazało, że strona nie była dostępna przez 12h ostatnio :/ wszystko nie tak:( teraz chociaż już wiem, że awaria strony nie była jedynym źródłem spadków… pora zakasać rękawy i wziąć się do pracy, wirus trochę mnie zdołował

  1. OptiCeo

   Bardzo dobre podejście! Nie możemy się poddawać 🙂 Życzymy samych sukcesów i jesteśmy cały czas do Waszej dyspozycji, chętnie pomożemy z kolejnymi problemami lub doradzimy kierunek zmian na stronie.

 8. Original Aloe

  Szkoda, że w takim momencie ta aktualizacja, straciliśmy już dużo na wirusie, a teraz jeszcze Google nas dobija

  1. OptiCeo

   Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy wyjść z kłopotów, które wyrządziła aktualizacja algorytmu. Wierzymy, że wszyscy wyjdziemy z tego kryzysu silniejsi! 🙂

 9. Romek

  No i po wszystkim, widziałem wpis, że już się skończyła aktualizacja, można badać wyniki

  1. OptiCeo

   Tak, zgadza się. Aktualizacja dobiegła końca. Śledzimy rezultaty i sprawdzamy, których elementów dotyczyła najbardziej! 🙂

Komentarze niedostępne.