Google Search Console – Jak dodać stronę?

Google Search Console – Jak dodać stronę?

Google Search Console – co to jest?

Google Search Console (GSC) jest darmowym narzędziem generującym przejrzyste raporty, którymi posługujemy się podczas prac, nad optymalizacją strony internetowej. Google Search Console pozwala sprawdzić widoczność naszej strony, ruch, stan indeksacji poszczególnych podstron, a w ostatnim czasie także na sprawdzenie zastosowanych ulepszeń, które regularnie są wprowadzane.

Google Search Console pozwala również na sprawdzenie linkowania, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. GSC powinno stać się Państwa głównym narzędziem służącym do pomocy podczas optymalizacji strony lub sklepu internetowego. Instalacja tego narzędzia jest niezwykle prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić stosując się do poniższego poradnika 🙂

Jak dodać stronę do Google Search Console?

W celu dodania naszej strony internetowej do Google Search Console musimy udać się na stronę: https://search.google.com/search-console/about (GSC) i wybrać przycisk Rozpocznij.

Google Search Console - strona główna
Strona główna Google Search Console

Zostaniemy przekierowani na stronę logowania, tutaj skorzystamy z wcześniej utworzonego konta, które posłużyło nam podczas dodawania narzędzia Google Analytics ( Jak dodać Stronę do Google Analytics? ). W następnym oknie pojawią nam się do wyboru dwie opcje: Domena lub Prefiks adresu URL. Wybieramy Domena i wpisujemy poniżej adres naszej strony internetowej w miejscu example.com. Pamiętaj, aby nie używać w tym miejscu przedrostka www. oraz http:// / https://. Po wpisaniu adresu naszej domeny i kliknięciu przycisku Dalej musimy zweryfikować naszą domenę.

Wybór usługi w Google Search Console
Wybór usługi w Google Search Console

Jak zweryfikować domenę w Google Search Console?

Do wyboru mamy cztery opcje:

 • Przesłanie pliku HTML na serwerGSC wygeneruje specjalny plik z rozszerzeniem *.html, który należy umieścić w głównym katalogu naszej strony na serwerze (logując się przez FTP).
 • Dodanie rekordu TXT w adresach DNS – ten sposób umożliwia weryfikację domeny z poziomu panelu administracyjnego dostawcy naszych usług. Wystarczy przejść do ustawień DNS naszej domeny i dodać rekord TXT z odpowiednimi parametrami wygenerowanymi przez GSC.
 • Dodanie metatag’u HTMLGSC wygeneruje nam odpowiedni metatag, który musimy umieścić w nagłówku naszej strony – w sekcji <head> </head>. Tutaj również potrzebny jest dostęp do plików źródłowych strony.
 • Kod śledzenia z Google Analytics – jeśli wcześniej dodaliśmy Google Analytics do naszej strony, będziemy mieli możliwość powiązania naszej strony z narzędziem Google Search Console za pomocą analytics.js lub gtag.js.
Weryfikacja domeny za pomocą rekordu DNS
Weryfikacja domeny za pomocą rekordu DNS

Oczywiście, weryfikacja domeny ma zapobiec przypadkowemu dodaniu domeny przez innego użytkownika lub konkurencyjną firmę.

Gratulacje! Twoja domena jest już widoczna w Google Search Console i od tej pory zaczęła gromadzić dla Ciebie wszystkie niezbędne dane dotyczące widoczności Twojej witryny w sieci 🙂

Co zrobić, jeśli mam więcej domen?

Jeśli posiadasz więcej niż jedną domenę, nie musisz tworzyć nowych kont w Google Search Console. Wystarczy, że z listy rozwijanej znajdującej się w lewym górnym rogu wybierzesz: + Dodaj Usługę i postąpisz według powyższych wskazówek weryfikacyjnych.

Panel Google Search Console
Widok główny Google Search Console

Google Search Console – możliwości

Główny panel Google Search Console podzielony jest na kilka kategorii: Ogólna, Indeks, Ulepszenia, Bezpieczeństwo i ręczne działania, Starsze narzędzia i raporty oraz Pozostałe (Linki, Ustawienia).

Poszczególnymi opisami każdej z sekcji zajmiemy się w kolejnych artykułach.

Tymczasem, dziękujemy serdecznie po raz kolejny za poświęcony czas, zachęcamy do komentowania naszych wpisów, a także zgłaszania własnych tematów, na kolejne artykuły na blogu!

W następnym artykule, który pojawi się za tydzień, omówimy zakładkę Ogólną z Google Search Console.

Udostępnij na:

Podobne artykuły

9 Komentarze/y

 1. Marta

  GSC również już zainstalowane! Dzięki wielkie, chociaż mogłoby być więcej screenów z opcji weryfikacji domeny 🙂

  1. OptiCeo

   Dziękujemy za konstruktywną opinię!!! 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Tomasz

  Chciałem dodać Google Search Console poprzez rekord TXT, jednak domena nie może zostać zweryfikowana, możecie powiedzieć dlaczego? Sprawdziłem nazwę kilka razy i sam wpis do TXT

  1. OptiCeo

   Witaj Tomku, jeśli poprawnie dodałeś wpis TXT w rekordach, to prawdopodobnie jeszcze nie zostały wprowadzone zmiany po stronie operatora. Średni czas zmiany DNS wynosi 24h, dlatego odczekaj chwilę i spróbuj ponownie wybrać opcję „weryfikuj” w Google Search Console. Jeśli jednak po 24h nadal się nie uda, napisz do nas, na pewno znajdziemy rozwiązanie. Pozdrawiamy.

   1. Tomasz

    Zadziałało, dzięki…. faktycznie potrzebowało czasu

 3. xyz

  wszędzie tylko konto gmail potrzebne, ciekawe ile oni naszych danych zbierają

  1. OptiCeo

   Oj dużo 🙂

 4. robot

  analytics i searchconsole dodane…. fajnie, że mi o tym powiedziałeś 2 lata bez analiz żyłem

  1. OptiCeo

   Ważne, że już teraz je zbierasz 🙂

Komentarze niedostępne.