HTTP vs HTTPS

HTTP vs HTTPS – różnice w protokole

Pewnie wielu z Was zauważyło, że adres URL witryny składa się nie tylko z nazwy domeny, przedrostka WWW oraz rozszerzenia. Zazwyczaj naszym oczom ukazują się jeszcze dodatkowe znaki: http:// lub https://. Co one oznaczają i dlaczego nie zawsze je widzimy na pierwszy rzut oka?

Adres URL z protokołem https://
Adres URL z wykorzystaniem protokołu HTTPS

Odpowiedź na pierwsze pytanie wcale nie jest taka prosta, dlatego wyjaśnimy znaczenie protokołu HTTP oraz HTTPS poniżej. Na drugie pytanie możemy odpowiedzieć znacznie szybciej. Nowoczesne przeglądarki internetowe po prostu ukrywają w adresie witryny przedrostek http:// lub https:// wyświetlając nam jedynie nazwę danej domeny. Jeśli jednak zechcemy zobaczyć całą treść adresu URL, wystarczy, że na niego najedziemy i klikniemy.

Adres URL bez protokołu https://
Adres URL dla protokołu HTTP

Dzisiejszy artykuł będzie nieco bardziej techniczny. Jednak poznanie zadań, które stoją przed protokołem HTTP oraz HTTPS jest równie ważne z punktu widzenia pozycjonowania stron.

Spis Treści:

Co to jest protokół HTTP ?

Protokół HTTP (z ang. HyperText Transfer Protocol) to nic innego, jak szereg reguł, które standaryzują sposób przesyłania informacji w sieci. Protokół typu żądanie – odpowiedź, zazwyczaj transportowany jest połączeniem TCP. Określa on przede wszystkim komunikaty, które Klient (przeglądarka) może wysyłać do serwera, oraz odpowiedzi serwera do Klienta. HTTP domyślnie działa na porcie 80 i jest protokołem sieciowym warstwy aplikacyjnej w modelu TCP/IP.

Protokół HTTP w praktyce
Protokół HTTP w praktyce

Protokół HTTP określany jest również jako protokół bezstanowy. Co to oznacza? Otóż nie przechowuje on żadnych danych. Co za tym idzie, każde żądanie Klienta, musi być za każdym razem pobierane na nowo z serwera. Dlatego tak często strony oparte na protokole http korzystają z cookies (ciasteczek).

Bardziej techniczna definicja protokołu HTTP – przesyłu hipertekstu została opisana w książce Sieci Komputerowe i brzmi ona następująco:

HTTP to prosty protokół typu żądanie – odpowiedź, zazwyczaj transportowany połączeniem TCP. Określa on komunikaty, które klient może wysyłać do serwera, oraz odpowiedzi serwera do klienta. Nagłówki żądania i odpowiedzi przesyłane są tekstem ASCII, dokładnie tak jak SMTP. Treść przesyłana jest opatrywana typem MIME (znów podobnie jak SMTP). Prostota tego modelu jest jednym z czynników sukcesu sieci WWW, bo znakomicie ułatwia tworzenie i wdrażanie aplikacji działających z protokołem HTTP.

Sieci Komputerowe (Wydanie V) Tanenbaum | Wetherall

Co to jest protokół HTTPS ?

Protokół HTTPS (z ang. HyperText Transfer Protocol Secure) jest szyfrowaną wersją protokołu HTTP. Protokół HTTPS szyfruje swoje dane przy pomocy protokołu SSL (Secure Sockets Layer) / TSL (Transport Layer Security). Zapobiega to przechwytywaniu poufnych informacji oraz zmienianiu przesyłanych danych. HTTPS działa domyślnie na porcie 443 i jest protokołem warstwy transportowej w modelu TCP/IP.

Protokół HTTPS w praktyce
Protokół HTTPS w praktyce

Dzięki wykorzystaniu certyfikatu SSL protokół HTTPS przesyła dane do serwera w sposób zaszyfrowany. Dlatego, nawet jeśli komuś uda się przechwycić informacje przesyłane pomiędzy nadawcą a odbiorcą to nie będzie w stanie ich odczytać z powodu szyfrowania. HTTPS wykorzystuje także protokół TSL, który zapobiega dodatkowo modyfikacji i uszkodzeniu przesyłanych danych. Więc, korzystanie z protokołu HTTPS chroni nas przed wyciekiem poufnych informacji oraz wzbudza zaufanie na stronie dla użytkowników.

Jakie są różnice pomiędzy HTTP a HTTPS ?

Główną różnicą, która jako pierwsza przychodzi na myśl, w przypadku porównania HTTP vs HTTPS jest oczywiście bezpieczeństwo.

 • Protokół HTTPS jest protokołem przesyłania hipertekstu z wykorzystaniem szyfrowania danych przy użyciu SSL / TSL. W przypadku protokołu HTTP dane są przesyłane w sposób nieszyfrowany.
 • Protokół HTTP działa w warstwie aplikacji, natomiast HTTPS działa w warstwie transportowej modelu TCP/IP.
 • HTTPS funkcjonuje domyślnie na porcie 443, z kolei HTTP jest domyślnie przypisany na porcie 80.
 • Strony oparte na protokole HTTP są szybsze od stron HTTPS z uwagi na brak szyfrowania danych.
 • HTTP nie wymaga certyfikatu SSL do poprawnego działania, natomiast HTTPS wymaga certyfikatu SSL.
 • Protokół HTTPS pomaga poprawić nieznacznie ranking wyszukiwania strony, w przeciwieństwie do protokołu HTTP.
 • HTTPS jest mniej wrażliwy na ataki hakerów niż HTTP. Jest bezpieczniejszy i bardziej dba o bezpieczeństwo naszych danych.

Dlaczego warto przejść na protokół HTTPS ?

Powód, dla którego warto przejść na protokół HTTPS i zabezpieczyć swoją stronę certyfikatem SSL jest niezwykle prosty i ważny. Robimy to w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych Klientów i użytkowników odwiedzających naszą stronę. Certyfikat SSL szyfruje dane, które użytkownicy wprowadzają w formularzu kontaktowym lub podczas składania zamówienia. Dzięki temu żadne osobiste dane nie są wysyłane w sposób otwarty, widoczny dla innych, co za tym idzie, są przesyłane w sposób bezpieczny. Nieczytelny dla innych użytkowników oraz robotów.

Aby lepiej to zobrazować, posłużymy się przykładem. Nasz czytelnik zakłada konto na blogu, wypełnia formularz potrzebny do założenia konta, ustala swój login oraz hasło. W przypadku korzystania ze strony HTTP jego hasło przesyłane jest do naszej bazy danych w postaci tekstowej – łatwej do odczytania. W przypadku wykorzystania certyfikatu SSL podczas użycia protokołu HTTPS to samo hasło wędruje do naszej bazy danych w postaci zaszyfrowanej losowego kodu.

Budowanie zaufania dzięki SSL

Dzięki wykorzystaniu certyfikatu SSL budujemy także zaufanie naszej marki lub sklepu internetowego. Obecnie, odkąd w 2014 roku Google ogłosił, że witryny oparte na protokole HTTPS zyskują punkty w rankingach wyszukiwania, coraz więcej platform e-commerce wykorzystuje SSL na swoich stronach. Widząc zieloną kłódkę przy adresie URL, wiemy, że dane, które podamy na stronie, zostaną wysłane i odebrane w sposób bezpieczny. Dzięki temu nie musimy obawiać się ich wycieku.

Zaufanie w obecnych czasach do witryny internetowej jest ważnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na to, czy Klient dokona zakupu, czy też nie. Obecnie przeglądarki coraz częściej blokują dostęp do stron niezabezpieczonych certyfikatem SSL, wyświetlając stosowny komunikat. Ostrzegając tym samym, że odwiedzamy daną witrynę na własną odpowiedzialność.

Warunek konieczny w przypadku budowania strony AMP oraz PWA

Protokół HTTPS jest konieczny podczas tworzenia stron AMP (Accelerated Mobile Pages) oraz aplikacji progresywnych PWA (Progressive Web App). Strony i aplikacje mają zapewnić lepszą mobilność i widoczność dla użytkowników smartfonów oraz tabletów. Dlatego, jeśli tworzymy stronę internetową i chcemy, aby była ona przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, powinniśmy zadbać o odpowiedni certyfikat SSL i wdrożyć go.

Logotypy AMP oraz PWA
AMP i PWA

6 kroków, które należy zrobić po przejściu na HTTPS

 1. Zadbaj o poprawne przekierowanie adresów http:// na https://.
 2. Sprawdź wewnętrzne linkowanie i popraw adresy, które wprowadziłeś ręcznie aby wykorzystywały https://.
 3. Upewnij się, że wyszukiwarki mają dostęp do Twojej strony z przedrostkiem https://.
 4. Zostaw tylko jedną dostępną wersję strony https://.
 5. Zaktualizuj informacje w narzędziu Google Search Console oraz Google Analytics aby odbierały dane z witryny z przedrostkiem https://.
 6. Wygeneruj nową mapę strony (sitemap.xml) z adresami https://.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, różnic pomiędzy protokołem HTTP, a HTTPS jest naprawdę dużo. Wiele z nich faworyzuje także w ostatnim czasie protokół HTTPS. Wykorzystanie certyfikatu SSL ma kluczowe znaczenie podczas pozycjonowania strony internetowej lub sklepu ecommerce. Podczas budowania stron przystosowanych pod urządzenia mobilne, które wykorzystują AMP lub PWA. Wszystko wskazuje na to, że HTTPS już na dobre zadomowił się w naszej sieci i z roku na rok będzie przybywało nam bezpiecznych połączeń realizowanych przy pomocy HTTPS.

Udostępnij na:

Podobne artykuły

12 Komentarze/y

 1. Romek

  ooo czytałem tą książkę na studiach! masa technicznych i przydatnych rzeczy! 🙂 artykuł po raz kolejny na ogromny plus!

  1. OptiCeo

   Tak, bardzo dobra książka na temat sieci komputerowych! Również dowiedzieliśmy się o niej na studiach 🙂

 2. Julka

  Ssl obecnie to już podstawa chyba, dawno nie widziałam strony, bez klodki, chyba że był to link jakiś w spamowym mailu 🙂 tak więc świat idzie ku dobremu :))

  1. OptiCeo

   Dokładnie! Cieszymy się również, że tak wiele osób zaczyna dostrzegać potrzebę korzystania z SSL i zabezpieczania naszych danych. Pozdrawiamy!

   1. Krystek

    Pamiętam jak jednego roku na szybko wprowadzałem https moim klientom, miało to związek z Medical Update, który bardzo mocno dotknął strony bez SSL. Wszedłem z ciekawości, bo piszę właśnie podobny artykuł do siebie na bloga. Pozdrawiam Krystian

    1. OptiCeo

     Witaj Krystek! Tak, w okresie po Medical Update, bardzo wiele firm wprowadziło SSL na swoje strony, co było bardzo dobrym posunięciem. Cieszymy się, że czytają nas osoby z branży, życzymy powodzenia z artykułem. Z pewnością wejdziemy przeczytać 🙂

 3. Tomek

  SSL to już podstawa, chrome mi blokuje każdą stronę bez https://

  1. OptiCeo

   Tak, to prawda. Większość przeglądarek pokazuje już stosowny komunikat, gdy chcemy odwiedzić stronę http://

 4. Olaf

  http vs https odpowiedź chyba może być tylko jedna OCZYWIŚCIE, że https://

  1. OptiCeo

   Olaf, prawda… zwycięzcą został https:// tym bardziej, że obecnie pojawiły się informacje na temat Core Web Vitals i wytycznych Page Experience Signals, w których HTTPS to podstawa 🙂

 5. Marcin

  od dawna wykorzystujemy już https:// mieliśmy kiedyś dobre porównanie, podczas wdrażania ssl na sklepy, gdy brakowało funduszy, zostawiliśmy 3 sklepy bez certyfikau, automatycznie widzieliśmy różnicę, pomiędzy tymi sklepami, które miały https://, a tymi które miały http:// różnica w ruchu na sklepach wynosiła 10-15%, ale zakupy w sklepie wynosiły już 40% różnicy, ludzie już nie ufają stroną z http…. boją się o swoje pieniążki. dlatego https to już podstawa według nas 🙂

  1. OptiCeo

   Bardzo trafne spostrzeżenia, obecnie SSL w przypadku sklepów internetowych to już podstawa. Coraz większa świadomość Klientów i obawa przed fałszywymi stronami wymusza na właścicielach biznesów online, certyfikatów SSL

Komentarze niedostępne.