Jak dodać firmę w Google Maps

Jak dodać firmę do Google Maps?

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam jedno z narzędzi, które w dużym stopniu pomaga pozycjonować się lokalnie. Tym narzędziem jest oczywiście Wizytówka Google w Moja Firma. Proces tworzenia nowej wizytówki w Google Maps jest niezwykle prosty i intuicyjny. Poniżej w krótkim poradniku, popartym screenami, przedstawiamy krok po kroku, w jaki sposób utworzyć Wizytówkę Google.

Wizytówka Google w obecnych czasach jest niezwykle ważnym narzędziem z punktu widzenia marketingu firmy. Wyświetla się w lokalnych wynikach wyszukiwania organicznego, a także w mapach Google, ułatwiając tym samym kontakt z naszą firmą lub dodarciem do niej. Jest to też niezwykle rozbudowane narzędzie, w którym możesz prezentować swoje artykuły oraz usługi, a także publikować wpisy oraz nowości w Twojej firmie. Wizytówka Google ponadto pozwala na prezentacje godzin otwarcia naszej firmy, a w ostatnim czasie, także na utworzenie własnej strony internetowej za jej pośrednictwem.

Zobacz także: Co to jest Accelerated Mobile Pages – AMP?

Co w Artykule?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Aby dodać wizytówkę Google, musimy przejść na stronę Google Moja Firma (https://www.google.com/intl/pl_pl/business/). I wybrać przycisk: Zarządzaj Teraz, który przeniesie nas do kolejnej zakładki.

*Oczywiście, jak do każdego narzędzia Google, tak i tutaj wymagane jest posiadanie konta Google na Gmailu.

Google Moja Firma - Strona Główna
Google Moja Firma – Strona Główna

Znajdź swoją firmę i zarządzaj nią – w tej zakładce powinniśmy sprawdzić, czy przypadkiem ktoś inny już nie dodał naszej firmy do Google. Jeśli nie, to klikamy w Dodaj informacje o swojej firmie w Google i przechodzimy już do właściwego etapu tworzenia swojej własnej wizytówki w Google Maps.

Wyszukiwarka firm w Google Moja Firma
Wyszukiwarka firm w Google Moja Firma

Wprowadź nazwę firmy

W następnym kroku Google Moja Firma prosi nas o podanie pełnej nazwy naszej firmy. Pole Nazwa Firmy uzupełniamy pełną nazwą naszej firmy, dla której tworzymy wizytówkę Google. W naszym przypadku jest to Agencja Testowa.

Wpisz nazwę swojej firmy Google Moja Firma
Wpisz nazwę swojej firmy

Poniżej możemy przejść za pomocą bezpośrednich odnośników do Warunków Korzystania z usług oraz Polityki Prywatności.

Po wprowadzeniu nazwy oraz zapoznaniu się z warunkami korzystania z usług klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej zakładki.

Wybierz kategorię, która najlepiej opisuje Twoją Firmę

W tej kategorii, w polu, oznaczonym jako Kategoria Działalności zaczynamy wprowadzać profil naszej firmy, to, czym się zajmujemy. Google automatycznie rozwinie podpowiedzi i kategorie do wyboru. Wybieramy tą, która najlepiej pasuje do profilu naszej firmy i klikamy Dalej. Kategorię działalności możemy edytować także w późniejszym terminie, mając już utworzoną wizytówkę Google.

Kategoria działalności - Google Moja Firma
Kategoria działalności – Google Moja Firma

Dodaj lokalizację swojej Firmy

W następnym kroku Google Moja Firma zapyta nas, czy chcemy dodać lokalizację, którą nasi Klienci będą mogli odwiedzać. Do wyboru mamy dwie opcje: Tak – jeśli posiadamy fizyczny adres naszej działalności i swoje usługi wykonujemy z biura lub Nie – jeśli nie posiadamy własnego biura, a nasze usługi wykonujemy u Klienta lub online. W naszym przypadku wybraliśmy Tak – czyli przypisujemy konkretny adres naszej działalności. Klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej zakładki.

Lokalizacja firmy - Google Moja Firma
Lokalizacja firmy – Google Moja Firma

Ciekawostka: Z punktu pozycjonowania lokalnego, adres fizyczny ma niezwykle istotne znaczenie. Pozwala na wyświetlanie się naszej wizytówki Google w danym obszarze i lokalizacji firmy. Jest to niezwykle ważne w przypadku usług lokalnych i zakładów działających w obrębie jednego adresu.

Wpisz adres

W kolejnym kroku musimy podać adres naszej firmy. Kraj, w którym mieści się nasza siedziba, ulicę, kod pocztowy oraz miejscowość. Pamiętajmy, aby dane wprowadzić zgodnie z rzeczywistością, gdyż Klienci mogą zechcieć odwiedzić nasze biuro lub zakład właśnie na podstawie danych wprowadzonych w Google Maps. Po wprowadzeniu prawidłowego adresu klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej zakładki.

Wpisz Adres - Google Moja Firma
Wpisz Adres – Google Moja Firma

Potwierdź na mapie

W kolejnym kroku Google Moja Firma prosi nas o potwierdzenie lokalizacji swojej firmy za pomocą Google Maps. Możemy w ten sposób precyzyjnie ustawić Pinezkę – miejsce, w którym znajduje się nasze biuro. Po zweryfikowaniu mapy i ustawieniu Pinezki klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej zakładki.

Inne lokalizacje

W następnym kroku zostaniemy zapytani przez Google, czy obsługujemy naszych Klientów również poza tą lokalizacją. W tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje:

 • Tak, obsługuję klientów również poza moją lokalizacją
 • Nie, obsługuję klientów poza moją lokalizacją

W naszym przypadku wybraliśmy opcję: Nie obsługuję Klientów poza moją lokalizacją. Po wybraniu odpowiedniej opcji klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej zakładki.

Dane kontaktowe

W tym miejscu Google Moja Firma pyta nas, jakie dane kontaktowe chcemy wyświetlać naszym Klientom. Do dyspozycji mamy podanie numeru telefonu oraz adresu naszej strony internetowej. Jeśli nie posiadamy strony internetowej, to możemy wybrać opcję: Nie potrzebuję witryny lub Chcę bezpłatnie utworzyć witrynę na podstawie podanych przez siebie informacji. W takim przypadku Google Moja Firma wygeneruje automatycznie stronę internetową naszej firmy na podstawie wszystkich informacji, które do tej pory podaliśmy oraz informacji, które wprowadzimy do wizytówki Google w przyszłości.

Wybierając jedną z powyższych opcji, klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnego kroku.

* na potrzeby prezentacji wybraliśmy opcję: Nie potrzebuję witryny.

Dane kontaktowe - Google Moja Firma
Dane kontaktowe – Google Moja Firma

Powiadomienia z Google Moja Firma

Zbliżamy się już ku końcowi. W kolejnym kroku Google pyta nas, czy chcemy otrzymywać na bieżąco aktualizacje i rekomendacje z zakresu nowości w Wizytówkach Google. Proponujemy wybrać tutaj opcję Tak – aby otrzymywać najnowsze informacje. Teraz możemy przejść już do kolejnego kroku, klikając przycisk Dalej.

Bądź na bieżąco - Google Moja Firma
Bądź na bieżąco – Google Moja Firma

Zakończenie

Jeśli wprowadzone przez nas dane nie wymagają żadnych korekt, to naszym oczom ukaże się ekran informujący o Zakończeniu i możliwości zarządzania naszą wizytówką Google. W tym miejscu klikamy przycisk Zakończ – nasza wizytówka została utworzona, musimy tylko wykonać jeszcze jeden krok.

Zakończ i zarządzaj wizytówką - Google Moja Firma
Zakończ i zarządzaj wizytówką – Google Moja Firma

Wybierz sposób weryfikacji

W ostatnim już kroku Google Moja Firma prosi nas o zweryfikowanie swojej firmy. Mamy tutaj dwie opcje do wyboru. Możemy podać albo dane osoby kontaktowej i poprosić o wysłanie Kartki Pocztowej, albo odłożyć to w czasie i dopiero później zweryfikować naszą wizytówkę Google.

Z racji długiego czasu oczekiwania na kartkę weryfikacyjną (do 14 dni) zalecamy zrobić to od razu. Podajemy Imię i Nazwisko osoby kontaktowej i klikamy Wyślij Pocztą.

Wybierz sposób weryfikacji - Google Moja Firma
Wybierz sposób weryfikacji – Google Moja Firma

Panel wizytówki Google

To już koniec naszej przygody z tworzeniem swojej własnej wizytówki Google. Od teraz możesz cieszyć się obecnością w mapach Google i w wynikach wyszukiwania organicznego. Proces tworzenia wizytówki jak widzicie, jest prosty i przyjemny. Wizytówkę może utworzyć każdy, kto dysponuje odrobiną wolnego czasu (5 – 10 minut). Zachęcamy do tworzenia wizytówek, w ramach swoich usług również oferujemy utworzenie wizytówki Google dla Państwa firmy zupełnie za darmo.

Witamy w Google Moja Firma
Witamy w Google Moja Firma

Czy wizytówka w Google Moja Firma jest darmowa?

To pytanie pojawia się wśród wielu naszych i nie tylko naszych Klientów. Ponadto wiele agencji reklamowych, za utworzenie wizytówki Google pobiera opłatę związaną tylko z wynagrodzeniem dla osoby, która poświęci na tworzenie wizytówek swój cenny czas. Docierają nas jednak słuchy, że czasami, niektóre firmy pobierają miesięczny abonament za wizytówkę Google. Nie dajmy się takim firmom nabrać. Google Moja Firma, a więc wizytówka Google jest w pełni darmowa, a jej utrzymanie nic nie kosztuje. Nie ma w niej żadnego planu abonamentowego ani ukrytych opłat.

Tak więc, odpowiadając na pytanie – Wizytówka w Google Moja Firma jest w pełni darmowa!

Podsumowanie

Wizytówka Google w Google Moja Firma to obecnie niezbędne narzędzie, które pomaga nam w pozycjonowaniu lokalnym naszego sklepu i usług. W dużej mierze Klienci kierują się lokalizacją najbliższej restauracji czy zakładu fryzjerskiego lub mechanika. Dzięki obecności w Google Maps i prawidłowo wprowadzonym adresie swojej firmy, Klienci z łatwością do Ciebie trafią.

Pamiętaj, że na razie dopiero utworzyłeś wizytówkę Google Moja Firma. Od teraz w Panelu Administracyjnym wizytówki możesz ustawić szereg opcji dodatkowych, takich jak godziny otwarcia swojego biura, kraje, w których świadczysz usługi, możesz publikować także swoje wpisy na blogu, produkty oraz usługi.

To wszystko postaramy się omówić w jednym z kolejnych artykułów i przybliżyć Wam dodatkowe funkcjonalności wizytówki Google.

Tymczasem dziękujemy za poświęcony czas i uwagę. Mamy nadzieję, że artykuł Wam się spodobał i zapraszamy do przeczytania pozostałych naszych artykułów.

Zobacz także: Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Udostępnij na:

Podobne artykuły

4 Komentarze/y

 1. Romek

  Kolejny fajny poradnik, akurat wizytówkę w Google już posiadam, to mimo wszystko widzę, że fajnie tutaj opisaliście proces. pozdr.

  1. OptiCeo

   Dziękujemy Romek, po raz kolejny za pozytywny komentarz 🙂

 2. Transport Spedycja

  ostatnio informowaliśmy was, że AMP dostaliśmy w prezencie, ale widzimy za to, że za wizytówkę nas tamta firma skasowała słono, jeśli to darmowe, a my zapłaciliśmy ponad 200 zł za wizytówkę, coś za coś widać, ale i tak nie narzekamy, bardzo porządna firma, strona nam się podoba, a wizytówka też w całości została skonfigurowana, ze wszystkimi dostępnymi opcjami 🙂 tak, czy inaczej dziękujemy za fajny artykuł, przyda nam się przy kolejnej naszej stronie, którą chcemy stworzyć już samodzielnie 🙂

  1. OptiCeo

   Cieszymy się, że poradnik przyda się w przy kolejnym projekcie, mamy nadzieję, że uda się Państwu stworzyć wizytówkę bez przeszkód 🙂 Pozdrawiamy

Komentarze niedostępne.