Co to jest Wayback Machine?

Wayback Machine co to jest?

Pewnie wielu z Was przynajmniej raz w życiu natknęło się na stronę archive.org lub web.archive.org. Strona ta należy do amerykańskiego Internet Archive, a więc organizacji nonprofit z siedzibą na przedmieściach San Francisco, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zasobów internetowych. Wayback Machine powstało w 2001 roku i od tej pory dodano do archiwum ponad 452 miliony stron!

Zobacz także: Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe 2020

Spis Treści

Historia Wayback Machine

Archiwum Internetowe powstało w październiku 2001 roku z inicjatywy Brewstera Kahle’a oraz Bruce’a Gilliata i należy do organizacji nonprofit Internet Archive. Strona archive.org umożliwia użytkownikom przeglądanie zarchiwizowanych wersji stron internetowych, które są nazywane „trójwymiarowym indeksem”.

Wayback Machine strona główna

Historia Wayback Machine sięga roku 1996, kiedy to rozpoczęto archiwizację stron internetowych. Pięć lat później, archiwum zostało upublicznione podczas wydarzenia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Do tego czasu Wayback Machine w swoim archiwum posiadało już ponad 10 miliardów zarchiwizowanych stron.

Zastosowanie Web Archive

Wayback Machine od samego swojego początku powstania stało się obiektem badań. Naukowcy zajmujący się naukami społecznymi korzystali z archiwum internetowego w celu przeanalizowania, w jaki sposób rozwój stron internetowych wpływa na zachowania użytkowników i rozwój firmy – właściciela domeny. Archive.org wykorzystywane jest także przez dziennikarzy, polityków, konkurencji firm, czy w aspektach pozycjonowania. Aby sprawdzić historię danej witryny internetowej, czy nie zawierała ona treści zakazanych lub nie była farmą linków. Web Archive jest niezwykle przydatnym narzędziem. Dzięki niemu możemy zobaczyć, jak dana firma się rozwijała na przestrzeni lat i do jakiego poziomu doszła.

Web Archive strona główna

Podsumowanie

Jak więc widzimy, Web Archive dostarcza nam szeregu informacji wstecznych na temat danej strony internetowej, lub innych zasobów multimedialnych, które zostały zarchiwizowane. Na podstawie Web Archive jesteśmy w stanie prześledzić całą historię rozwoju danej firmy oraz sprawdzić, jakie treści publikowała przedtem. Archiwum Internetowe jest także idealnym narzędziem do sprawdzenia historii witryny, przed dokonaniem jej zakupu. Czy nie była ona kiedyś farmą linków lub innym – z góry skazanym na porażkę serwisem. Takie strony, ciężej się pozycjonuje, a czasami jest to wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego zachęcamy każdego do sprawdzenia historii swojej witryny lub witryny, którą zamierza dopiero kupić poprzez Web Archive.

Zobacz także: Jak dodać firmę do Google Maps?

Udostępnij na:
Tagi:

Podobne artykuły

2 Komentarze/y

  1. Romek

    Spóźniony, ale pierwszy 🙂 korzystałem z tego, w jednej z firm szukałem starych materiałów i zdjęć, bardzo fajne archiwum, o którym nie trzeba pamiętać

    1. OptiCeo

      Romek, nie mogłoby być inaczej 🙂 To prawda, Wayback jest bardzo pomocne podczas odzyskiwania starych zdjęć, czy informacji. Sami często z tego archiwum korzystamy tworząc historie firm.

Komentarze niedostępne.